background image
חשוב לדעת

טחורים היא תופעה מאוד נפוצה גם אצל גברים וגם אצל נשים, אבחון מקצועי ומהיר של הטחורים יכול למנוע סבל מיותר וכאבי תופת, השתמשו בתרופות סבתא וטיפולים טבעיים לטחורים אבל ממש לא מומלץ לוותר על בדיקה פרטית לאבחון מדויק של הטחורים, חסכו זמן וכאבים מיותרים אם הכאב לא עובר אחרי ימים בודדים.

תרופות סבתא לטחורים

חשוב לדעת

טחורים היא תופעה מאוד נפוצה גם אצל גברים וגם אצל נשים, אבחון מקצועי ומהיר של הטחורים יכול למנוע סבל מיותר וכאבי תופת, השתמשו בתרופות סבתא וטיפולים טבעיים לטחורים אבל ממש לא מומלץ לוותר על בדיקה פרטית לאבחון מדויק של הטחורים, חסכו זמן וכאבים מיותרים אם הכאב לא עובר אחרי ימים בודדים.

במהלך שני העשורים האחרונים חל גידול משמעותי במספר האנשים שסובלים מתופעת הטחורים (פנימיים וחיצוניים כאחד) שפוגעת ע״פ הסטיסטיקה בגברים ובנשים באופן שווה. את הגידול בתופעה מייחסים בעיקר למחשבים שנכנסו לחיינו, ולכך שרוב העבודות (לפחות בישראל - מדינת הסטארט אפ ניישן) מתבצעות בישיבה במשרד ולא בעבודה יצרנית (כמו למשל בסין או יפן).

התרומה לגידול במספר הסובלים מטחורים היא גם בגלל איכות חיים גבוהה שהעלתה את גיל התמותה באופן משמעותי כך שהאוכלוסייה היום הרבה יותר מבוגרת מבעבר שכן התופעה שכיחה יותר במבוגרים. גם השמנה לצד מזון תעשייתי שמאוד אופייני לתקופה הנוכחית מגדילים את שיעור החולים שסובלים מטחורים.

המלצה חשובה!

ישנן מספר שיטות לטיפול בטחורים חיצוניים ופנימיים אבל השיטה המובילה מבוצעת באמצעות הזרקת חומר מטרש לכלי הדם שסובבים את הטחורים. החומר מונע זרימת דם לטחור ולכן הוא מתייבש ונעלם לחלוטין! טיפול סקלרותרפיה אינו ממומן ע״י קופות החולים ומבוצע באופן פרטי, אם אינכם רוצים לעבור ניתוח מיותר ולסבול מכאבים מתמשכים, הרשמו עכשיו לבדיקה מיוחדת לאיתור טחורים (חיצוניים, פנימיים או מדממים).


טיפול טבעי לטחורים

תרופות סבתא לטחורים קיימות כבר עשרות שנים מאחר ולא תמיד היו בנמצא משחות לטחורים, תכשירים יעילים ותרופות קונבנציונליות. טיפול עצמי לטחורים המבוצע בבית, מהווה בחלק מהמקרים וכאשר חומרת הטחורים היא בדרגות 1 עד 2, חלופה סבירה (מינוס מינוס) לתרופות התעשייתיות של ימינו. טיפול עצמי וטבעי בטחורים עשוי למנוע כאבים ולכן גם אם הוא אינו מרפא ברוב המקרים את הטחורים, הוא קרוב לוודאי יפחית כאבים באזור פי הטבעת.

כל תרופות המרשם לטחורים (כולל משחות ותכשירים) גורמות לתופעות לוואי ובנוסף, תרופות סבתא ביתיות לטחורים נחשבות לזולות בהשוואה למשחות ולתרופות התעשייתיות, כאשר הן מתבססות על תהליכים טבעיים כגון: שימוש בצמר גפן טבול בחומץ תפוחים אורגני על הטחורים, שימוש בג׳ל ארניקה (רק אם הטחורים החיצוניים אינם מדממים!) שידוע ביכולות שלו לריפוי חבורות ובמקרה של טחורים הג׳ל מכווץ אותם וגורם להעלמתם. הטיפול בתרופות סבתא בטחורים צריך לחזור על עצמו כל יום (ולעיתים מספר פעמים ביום כפי שתראו בהמשך) עד שהכאבים והטחורים נעלמים, והוא עשוי לקחת מספר שבועות.

תרופות סבתא ביתיות, טבעיות שמכינים באופן עצמי, נמצאו יעילות לארבעת סוגי הטחורים (חיצוניים, פנימיים, מדממים וכאלו שמכילים פקקת או קריש דם בטחור החיצוני) והן ברוב המקרים משפרות את המצב ומשככות כאבים, ולמרות זאת רצוי לפנות לאבחון מקצועי של פרוקטולוג או לכל הפחות להתייעץ עם רופא משפחה בהנחה והטחורים לא נרפאים או חוזרים לתוך פי הטבעת (במקרה של טחורים חיצוניים) תוך פרק זמן מקסימאלי של שבועיים. אם הטחורים ממש כואבים, מומלץ לפנות ללא דיחוי לרופא בקופת החולים אבל אם אתם רוצים אבחנה מדוייקת ומהירה, ההמלצה שלנו היא לפנות לבדיקה פרטית שאינה מבוצעת בקופה (בעלות נמוכה מאוד) שתאתר ממה בדיוק אתם סובלים, תוכלו להירשם לבדיקה בטופס הצור קשר.

המלצה חשובה!

ישנן מספר שיטות לטיפול בטחורים חיצוניים ופנימיים אבל השיטה המובילה מבוצעת באמצעות הזרקת חומר מטרש לכלי הדם שסובבים את הטחורים. החומר מונע זרימת דם לטחור ולכן הוא מתייבש ונעלם לחלוטין! טיפול סקלרותרפיה אינו ממומן ע״י קופות החולים ומבוצע באופן פרטי, אם אינכם רוצים לעבור ניתוח מיותר ולסבול מכאבים מתמשכים, הרשמו עכשיו לבדיקה מיוחדת לאיתור טחורים (חיצוניים, פנימיים או מדממים).


תרופות סבתא לטחורים

חומץ תפוחים - חומץ תפוחים היא תרופה ביתית חזקה.

איך משתמשים: טובלים צמר גפן בתמיסה המכילה כליטר מים חמים, וכחצי כוס חומץ תפוחים אורגני. ניתן גם למרוח את חומץ התפוחים ישירות על הטחור הנגוע ע״י מכחול, כ- 3 פעמים ביום עד להיעלמות הטחור.

טיפול עצמי ע״י ג׳ל ארניקה - לג’ל הארניקה כאשר הוא מגיע באופן טבעי והוא אינו מכיל חומרים משמרים ותוספות אחרות, יש את היכולת לקרר ולכווץ כלי דם, השתמשו רק בג׳ל שאינו מכיל תוספות שכאלה. מומלץ להשתמש בג׳ל ולא במשחה (משחה אינה מקררת ואילו ג׳ל מקרר ומפיג כאבים).

אופן השימוש: מורחים ג’ל ארניקה עם מכחול או עם קיסם לאוזניים 3 פעמים ביום על הטחורים. הג׳ל יכווץ את הטחור וירפא אותו. יש להקפיד למרוח את ג’ל הארניקה רק כאשר הטחורים אינם מדממים.

צמחי מרפא לטחורים - שימוש בעלים מיובשים של מספר צמחי מרפא ידועים בהם: מרווה מרושתת, עלי ערמון, עלי מרפא שנקראים מולאין וצמח ששמו אכילה אלף האלה, תקל על הכאבים שנגרמים מהטחורים.

אופן השימוש: קחו מספר עלים מכל אחד מבין צמחי המרפא שתוארו לעיל וחלטו אותם במים רותחים, את החליטה שפכו לאסלה ושבו עליה מספר רגעים. קומו מהאסלה ברגע שאתם כבר לא מרגישים את אדי החליטה. מומלץ לבצע את הפעולה 3 פעמים כל יום.

ג’ל אלוורה - פרט לעובדה שצמח האלוורה מרגיע ומטפל בכוויות חום, האלוורה היא תרופה הומאופתית טובה לטיפול בכאבי הטחורים.

אופן השימוש: לוקחים 2 כפיות ג׳ל אלוורה ומורחים באמצעות מכחול או קיסם אוזניים ישירות על הטחורים המודלקים 3 פעמים כל יום ועד שהכאבים נעלמים.

אמבטיה במים חמימים – ישיבה באמבט מלא במים חמימים לפרקי זמן של 15 דקות על בסיס יום יומי תכווץ את הטחורים הפנימיים בפי הטבעת ותמנע הופעה של טחורים חיצוניים.

אופן השימוש: מלאו אמבט במים רותחים, המתינו כמה דקות עד שטמפרטורת המים תהיה סביב 40 מעלות, הוסיפו לאמבט מעט מלח שיחטא את אזור פי הטבעת. מומלץ לבצע אמבט חם פעמים עד 3 פעמים ביום ועד להיעלמות הטחורים.

משחת הממליס - משחה טבעית למריחה או תמיסה מעלי הממליס תעצור דימום ותשכך את הכאבים שנגרמים מהטחורים. שימו לב שיש להשתמש במשחה או בתמיסה שאינה מכילה חומרים משמרים. הצמח שממנו עשויה התרופה ההומאופתית הממליס מגיעה אלינו מצפון אמריקה והיא מכונה גם בשם “אגוז המכשפה” (Witch Hazel). הסגולה המרשימה של צמח ההממליס היא יכולתו לגרום לקרישת דם מיידית וסגירת פצעים וזיהומים בעור. משתמשים בקליפת הגזע, בעלים ובקצות של ענפי הצמח כדי ליצור משחות או תמיסות.

אופן השימוש: מורחים באמצעות האצבע או ע״י מכחול או קיסם ישירות את המשחה על הטחור, אם אפשרי מומלץ לעסות היטב את הטחור על מנת שהמשחה של ההממליס תיספג היטב. יש לחזור על הפעולה פעמיים שלוש ביום על מנת שזו תגרום להתכווצות הטחורים החיצוניים.

קליפת רימון שימוש בקליפת רימון שמורחים על טחורים חיצוניים, תכווץ אותם ותגרום להם לחזור פנימה ואל תוך פי הטבעת.

אופן השימוש: בדומה לשימוש בצמח ההממליס, מורחים באמצעות האצבע או ע״י מכחול או קיסם אוזניים (עם צמר גפן ולא גלוי כמובן) ישירות את המשחה על הטחור, אם ניתן מומלץ לעסות היטב את הטחור על מנת שהעיסה מהרימון תיספג היטב. יש לחזור על פעולת המריחה פעמיים עד שלוש פעמים ביום על מנת שזו תגרום להתכווצות הטחורים החיצוניים.

עלי לענה (Artemisia) או תה שיבה - עלי הלענה (לענה שיחנית) מכילים שמן סנטונין, הידוע בסגולות המרפא שלו, שתיית תה שיבא (שיבה) עוצרת דימום ולכן שתיית התה יעילה נגד [טחורים מדממים].

אופן השימוש: מניחים חופן של עלי לענה בתוך כוס מים רותחים, מכסים עד לקירור. לאחר מכן שותים לרוויה את התה. כל המרבה הרי זה משובח! הערה חשובה, חל איסור על נשים בהריון לשתות תה שיבה.


אודות מחברת המאמר

המאמר טחורים תרופות סבתא שמובא לעיל נכתב ע״י קנטור סבטלנה - א. חדר ניתוח מספר רישיון 159709 בעלת וותק וניסיון רב במחלקות לכירורגיה קולו-רקטלית בהן מבוצעים בין השאר הליכים שמרניים ו/או ניתוחים במחלות באזור פי הטבעת כולל טיפולים מתקדמים להעלמת טחורים חיצוניים ופנימיים מדממים ברמות חומרה שונות.

הבהרה חשובה - כל האמור במאמר ״טחורים טיפול עצמי״ הוא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל. תאריך עדכון אחרון: 23/04/2019