background image
חשוב לדעת

טחורים ופיסורה הן תופעות מאוד נפוצות גם אצל גברים וגם אצל נשים, אבחון מקצועי ומהיר של הבעיה יכול למנוע סבל מיותר וכאבי תופת, קראו הכל על הסממנים, דרכי טיפול ומניעה וגם אודות שיטות טיפול שאינן ממומנות על ידי הקופה.

פרוקטולוג

חשוב לדעת

טחורים ופיסורה הן תופעות מאוד נפוצות גם אצל גברים וגם אצל נשים, אבחון מקצועי ומהיר של הבעיה יכול למנוע סבל מיותר וכאבי תופת, קראו הכל על הסממנים, דרכי טיפול ומניעה וגם אודות שיטות טיפול שאינן ממומנות על ידי הקופה.

פרוקטולוגיה היא ענף רפואי שעוסק במחלות המעי הגס, רקטום ופי הטבעת. המונח פרוקטולוגיה מורכב משתי מילים יווניות, פרוקטוס - החלק האחורי ולוגיה - מחקר.

פרוקטולוג הוא כינוי למנתח קולו-רקטלי (רקטום והמעי הגס). הפרוקטולוג מטפל במגוון תנאים במהלך עיסוקו ואף לעתים קרובות הוא עובד במקביל עם אורולוג. בנוסף, פרוקטולוג עובד לצד רופא מילד או גניקולוג בקשר לנושאים נשיים ספציפיים או במקביל ל- גַּסְטְרוֹאֶנְטְרוֹלוֹג כאשר הבעיות קשורות למעיים.

הפרוקטולוג נדרש לטפל במספר מצבים ותנאים רפואיים בהם בריחת צואה, עצירות וכדומה. בנוסף, סרטן מעי ובעיות ברקטום הם בתחום העיסוק של הפרוקטולוג ולכן כאשר סובלים מפיסורה, פיסטולה (נצור) וטחורים, מי שאמון על האבחון והטיפולים הוא פרוקטולוג מומחה. במקרים של גידול ברקטום כאשר הרקטום הופך את עצמו מבפנים כלפי חוץ למשל, על הפרוקטולוג לבצע ניתוחים מסובכים תוך כדי שימוש במכשור וציוד מהמתקדמים ביותר שיש כדי שהניתוח יהיה כמה שפחות פולשני.

ההתייעצות עם פרוקטולוג מומלץ היא בעיקר כאשר החולה זקוק לניתוח, או עם סיבוך פרוקטולוגי הדורש טיפול והשגחת איש מקצוע. בעיות בסיסיות כמו טחורים בדרגות ראשונות (רמה חומרה אחת מתוך 4) או עצירות קלה יטופלו על ידי רופא משפחה. כאשר מצב העניינים קשה יותר, או כשהחולה זקוק לניתוח או טיפול מיוחד, הרופא הכללי יפנה את החולה לפרוקטולוג לטיפול משמעותי יותר. ההפניה תבטיח לחולה טיפול מקצועי וספציפי לבעיה האישית ממנה הוא סובל.

המלצה חשובה!

ישנן מספר שיטות לטיפול בטחורים ופיסורה, אולם כל השיטות שנחשבות למתקדמות אינן מבוצעות בקופת החולים אלה באופן פרטי, אם אינכם רוצים לעבור ניתוחים מיותרים ולסבול מכאבים מתמשכים, הרשמו עכשיו לבדיקה המבוצעת ע״י טובי הפרוקטולוגים בתחום וקבלו מידע ומחירים אודות השיטות המובילות.

המלצה חשובה!

ישנן מספר שיטות לטיפול בטחורים ופיסורה, אולם כל השיטות שנחשבות למתקדמות אינן מבוצעות בקופת החולים אלה באופן פרטי, אם אינכם רוצים לעבור ניתוחים מיותרים ולסבול מכאבים מתמשכים, הרשמו עכשיו לבדיקה המבוצעת ע״י טובי הפרוקטולוגים בתחום וקבלו מידע ומחירים אודות השיטות המובילות.


פרוקטולוג ומחלות ברקטום

בעיות ברקטום כגון טחורים, פיסורה כרונית, גרד בפי הטבעת וצורות אחרות של Paraproctitis (דלקות באזור הרקטום) דורשות טיפול מהיר גם אצל הגבר וגם אצל האישה בכל שלב בחיים. מחלות אלו משבשות את החיים הנורמליים וכל ״מסע״ לעבר השירותים מסתיים בעגמת נפש.

תרופות סבתא או טיפולים ביתיים בתרופות תוצרת עצמית אינם מביאים תוצאות בלשון המעטה, יתר על כן, הם מאפשרים לדלקת להתפשט באין מפריע באזור הרקטום. בעבר, הדרך היחידה לפתור בעיות ברקטום הייתה על ידי ניתוח הדורש ברוב המקרים תקופת החלמה ארוכה וכואבת. כיום ישנן שיטות חדשות וטכנולוגיות מיוחדות המסוגלות להשיג תוצאה מצוינת מבלי ״לחדור״ ממש עמוק.

פרוקטולוגיה היא ענף ברפואה המוקדש לחקר הרקטום, המבנה שלו והפיזיולוגיה שלו, פתולוגיה וטיפול בבעיה. ישנם מקרים שרק טיפול בשלבים הראשונים יהיה יעיל וללא כאב באופן אמבולטורי ללא ניתוח פולשני וללא הפרעה לאורך החיים הרגיל. אין להשהות אן לדחות את הביקור אצל הרופא המטפל וככל שיוצרים קשר מוקדם יותר הטיפול יהיה קל יותר. פרוקטולוג מנוסה יוכל לספק אבחנה מדויקת של הבעיה ואת הטיפול המתאים.


פרוקטולוג וטיפול בטחורים

המצב הנפוץ והלא נעים ביותר בו מטפל פרוקטולוג הוא טחורים. מדובר בגידול פתולוגי הגורם לדימום וליציאת הוריד ממקומו בפי הטבעת כאשר הטחורים מלווים כמובן בדלקות. למחלה זו יש 4 דרגות, בחירת הטיפול תלויה בעיקר באיזה שלב של המחלה הטחורים נמצאים ובאיזה צורה המחלה מופיעה.

ניתן למנוע חיתוך רק בשלב הראשון או השני, ולפעמים בתחילת השלב השלישי, לשם כך משתמש הפרוקטולוג בציוד מודרני הכולל קשירה של גושי הטחורים בעזרת רצועות גומי, ישנן שיטות אחרות נוספות כגון קרישה בעזרת קרני אינפרה אדום, קשירת טבעות גומי (לָטֶקְס) הנכרכות סביב גושי הטחורים הגורמות לנשירתם וכמובן הטיפול ב- ה׳ הידיעה סקלרותרפיה במהלכו מזריקים לטחור חומר מטרש שמעלים את התופעה תוך מספר ימים וללא כאבים.

מדובר לרוב בטיפולים המבוצעים ללא כאב ובמהירות, כאשר יש לאבחן האם מדובר בטחורים פנימיים או בטחורים חיצוניים שכן חלק מהטיפולים לעיל לא תמיד מתאימים לטחורים חיצוניים. הטיפול בטחורים חיצוניים יכול להתבצע היטב ע״י אפקט של הקרשה באינפרה אדום המושגת על ידי אנרגיית חום שיוצרת אינטראקציה עם קיר הרקמות והורידים של הטחורים, אשר גורם להטרשת הטחורים.


פרוקטולוג שאלות ותשובות

ש. באיזה מחלות מטפל פרוקטולוג?
ת. כל המחלות הקשורות למעי הגס ולפי הטבעת כמו: טחורים, פיסורה, פיסטולות וכיבים אנאליים, כאבים ודימום בפי הטבעת, אי שליטה על סוגרים אנאליים, פצעים או קרע בפי הטבעת, יבלת אנאלית (וירוס פפילומה), חריגות של הרקטום, Diverticulum (שקיק רטן בדפנות מערכת העיכול), פוליפים במעי הגס, פיסטולות קלו-וגינאלי וקולו שלפוחית השתן, סרטן המעי הגס, עצירות ושלשולים כרוניים, דלקת במעי הגס וסינדרום המעי הרגיז, מחלות דלקתיות במעי, מחלות קרוהן, הִצָּרוּת אנאלי וקולוסטומיה (ניתוח ליצירת פתח בבטן דרכו מועברות הפרשות מערכת העיכול לשקית).

ש. איזה עוד שירותים נמצאים בתחום הפרוקטולוג?
ת. הפרוקטולוג יכול לבצע גם בדיקות שונות המתמחות באבחונים ספציפיים כמו אנוסקופיה, רקטוסיגמודוסקופיה, קולונוסקופיה, אולטרה סאונד, נטילת ביופסיה אנדו אנאלית ואנדו רקטום.

ש. מתי נזקקים לפרוקטולוג?
ת. אם סובלים ממחלה של המעי הגס, רקטום או פי הטבעת, מומלץ להיבדק ע״י פרוקטולוג מומלץ היות ומחלות אלו נכללות כקטגוריות שמסובך במיוחד לאבחן אותן ולרוב לרופאים הרגילים (רופאי משפחה) אין גם את הציוד המתאים והניסיון המתאים לעשות זאת.

ש. מה ההבדל בין גסטרואנטרולוג לבין פרוקטולוג?
ת. הראשון הוא מומחה במערכת העיכול באופן כללי, והוא אמנם רופא המוסמך לתת טיפולים על בסיס תרופות, אך הוא איננו יכול לטפל במחלות ש מצריכות ניתוח. בהרבה מקרים נחוץ ששני המומחים יעבדו יחד כדי לתת טיפול מתאים לחולה.

ש. מה ההבדל בין מנתח או כירורג כללי לפרוקטולוג?
ת. מנתח כללי יכול לפתור הרבה מאוד בעיות כירורגיות, כולל מקרים קלים של בעיות במעי הגס ובפי הטבעת, פרוקטולוג מומחה, מלבד היותו מנתח כללי, יש לו גם מומחיות נוספת והיא מוקדשת כולה למחלות של פי הטבעת, הרקטום והמעי הגס, ולכן הוא בעל ניסיון עשיר ורב ובעל מיומנות גדולה יותר בכדי לטפל במגוון המחלות שתוארו למעלה.


אודות מחבר ומתרגמת המאמר

המאמר תורגם מסקירה שנכתבה ע״י דוקטור ברוס גינגולד ממדינת ניו יורק שבארה״ב - חבר באיגוד האמריקאי לניתוחים רקטליים ובעיות במעי הגס ונערך והותאם לשפה העברית ע״י קנטור סבטלנה - א. חדר ניתוח מספר רישיון 159709 בעלת וותק וניסיון רב במחלקות לכירורגיה קולו-רקטלית בהן מבוצעים בין היתר טיפולים שמרניים ו/או ניתוחיים במחלות באזור פי הטבעת כולל טיפולים מתקדמים להעלמת טחורים ברמות חומרה שונות, פיסטולות וטיפולים חדשניים לאיחוי סדק בפי הטבעת (פיסורה). הבהרה חשובה - כל האמור במאמר זה הוא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל. תאריך עדכון אחרון: 29/03/2019