background image
חשוב לדעת

פיסורה אנאלית היא למעשה פצע בצורה של סדק שנוצר בפי הטבעת. אבחון מקצועי ומהיר של הפיסורה יכול למנוע סבל מיותר וכאבי תופת, קראו על סימפטומים של פיסורה, דרכי טיפול ומניעה וגם אודות שיטת הטיפול המוצלחת שאינה ממומנת על ידי הקופה.

פיסורה

חשוב לדעת

פיסורה אנאלית היא למעשה פצע בצורה של סדק שנוצר בפי הטבעת. אבחון מקצועי ומהיר של הפיסורה יכול למנוע סבל מיותר וכאבי תופת, קראו על סימפטומים של פיסורה, דרכי טיפול ומניעה וגם אודות שיטת הטיפול המוצלחת שאינה ממומנת על ידי הקופה.

פיסורה אנאלית היא למעשה פצע בצורת סדק או קו שנוצר בפי הטבעת ברקמות האפי-טליות הממוקמות קרוב לפי הטבעת. הגורם הנפוץ ביותר להתפתחות פיסורה אנאלית הוא לחץ ומאמץ בזמן יציאה (בשירותים), סיבה נוספת להופעת פיסורה היא גושי צואה גדולים וקשים. פיסורה אנאלית נפוצה אצל נשים בהריון ואחרי לידה.

לפניכם סממנים של פיסורה אנאלית, איך מאבחנים אותה, טיפולים נפוצים להעלמת הפיסורה וטיפולים מתקדמים לאיחוי הסדק שנוצר בפי הטבעת ע״י שימוש בטכנולוגית קרני רדיו יחד עם הזרקות בוטוקס להקלה על הכאבים הנוצרים כתוצאה מהפיסורה והחלמה מלאה של המקום בלי כאבים.

המלצה חשובה!

סובלים מפיסורה ומחפשים פתרון? הרשמו עכשיו לבדיקה המבוצעת ע״י טובי הפרוקטולוגים בתחום המשתמשים בכל השיטות החדשניות והמתקדמות לריפוי הפיסורה שהטובה שבהן מבוצעת ע״י הזרקת בוטוליניום ושימוש במכשיר שמפיק קרני רדיו שמעלימים את הסדק ללא כאבים, מלאו את הטופס הקצר באתר והפתרון לכאב יהפוך למהיר.


סממנים ואבחון פיסורה אנאלית

הסממן הראשון הוא למעשה כאבים חזקים באזור פי הטבעת, הכאב נוצר בפעולה של יציאה קשה (מספר 2 בשירותים) ונמשך מספר שעות, הדבר גורם לסדק בפי הטבעת שהוא פיסורה, להבדיל מטחורים שהם ורידים נפוחים וכואבים בפי הטבעת או בחלק האחורי של הרקטום.

האבחון הוא פשוט, אין צורך בבדיקות מיוחדות אלא רק בבדיקה ויזואלית בעין, יש צורך לפשוט את המכנס (או כל בגד תחתון אחר), לשכב על מיטה, להרים רגליים ולבדוק את פי הטבעת. כמעט בכל המקרים, הפצע ממוקם בחלק האחורי של פי הטבעת. אפשר לבדוק במגע עדין של היד אך בזהירות שכן המקום כואב ביותר ובעיקר כאשר נוגעים בפיסורה.

המלצה חשובה!

סובלים מפיסורה ומחפשים פתרון? הרשמו עכשיו לבדיקה המבוצעת ע״י טובי הפרוקטולוגים בתחום המשתמשים בכל השיטות החדשניות והמתקדמות לריפוי הפיסורה שהטובה שבהן מבוצעת ע״י הזרקת בוטוליניום ושימוש במכשיר שמפיק קרני רדיו שמעלימים את הסדק ללא כאבים, מלאו את הטופס הקצר באתר והפתרון לכאב יהפוך למהיר.


איזה טיפולים ביתיים מוצעים לפיסורה אנאלית?

ברוב המקרים הטיפול פשוט וגורם להחלמה מלאה של המקום. יש למרוח משחות או קרמים על האזור שבין הרירית לעור (אנדורם), המשחות מכילות חומרים נגד זיהום ומאלחשים. אפשר גם לשבת בתוך אמבט עם מים פושרים. זה יקל על הכאב ולעיתים הסדק יסגר מעצמו.

ישנן שיטות אחרות ביתיות (ואנחנו לא מתכוונים לתרופות סבתא לטיפול בפיסורה) המשלבות צמחי מרפא (שיטת נונא לטיפול בפיסורה) ולעיתים גם אפשר לבלוע חומר משלשל כדי לשבור את מעגל הקסמים – קושי ביציאה – פיסורה – כאב – קושי ביציאה. במקרים קשים תאלצו לעבור ניתוח כירורגי וזאת כאשר הפיסורה לא ניתנת לריפוי בכל דרך אחרת, הניתוח מצריך כריתה פנימית המבוססת על הרחבת האספינטר (שריר השליטה) האנאלי אבל אם חסכתם כמה אלפי שקלים בודדים ניתן להימנע מהניתוח הכואב וההמתנה לניתוח שאורכת זמן רב בקופה ע״י מעבר טיפול מוצלח, מינימום פולשני שעליו תוכלו לקרוא בפסקה הבאה.


טיפולים מתקדמים להעלמת פיסורה אנאלית

השיטה המתקדמת והחדשנית ביותר לטיפול בפיסורה היא שילוב של שתי טכניקות טיפול המבוצעות לרוב בשני מועדים.

שלב א׳ - במפגש הראשון מבוצעת הזרקת בוטוליניום טוקסין הלא היא ״תרופת הפלא״ בוטוקס (למרות שברוב המקרים הנטייה היא להזריק דיספורט שהוא גם כן בוטוליניום טוקסין אשר מיוצר באירופה ואשר ידוע כ״חזק״ יותר בשונה מהבוטוקס ״המקורי״ שמיוצר ע״י חברת טבע בארה״ב), שחודרת אל סיב העצם ותורמת להקלה משמעותית על הכאבים הנגרמים כתוצאה מכיווץ של השריר באזור שכן הבוטוליניום משתק את פעולת השריר אליה הוא מוזרק ולכן אי היכולת לכווץ תמנע את הכאב כמעט לחלוטין כבר לאחר 48 שעות לאחר הזרקת הבוטוקס (ואולי אף לפני)!

שלב ב׳ - במפגש השני ולאחר שכבר אין כאבים באזור (דקות בודדות מסיום ההזרקה ועד מספר ימים לאחר ההזרקה), משתמשים בטכנולוגית קרני רדיו (תדר רדיו) שמסירה את הרקמה שדחוסה באזור. כמה ימים לאחר המפגש השני אין זכר לפיסורה והסדק נעלם לחלוטין ואף אינו חוזר יותר!


כיצד מונעים פיסורה אנאלית?

כלל ראשון הוא להימנע ממאמץ ביציאה, אי לכך ההמלצה היא לא לקחת לכסנתים (סם לפינוי של הקיבה), כאשר מופיעים הסממנים הראשונים של פיסורה, שימוש תכוף בלכסנתים יגרום לכך שבמשך השנים הוא לא יהיה אפקטיבי ויאבד מיעילותו ותופעת המאמץ ביציאה תהפך לכרונית.

הדבר שהכרחי לבצע הוא דיאטה המבוססת על סיבים תזונתיים, הדיאטה תסתיים מיד לאחר שהפיסורה תיעלם. יש להמשיך בפעילות גופנית קלה, לא לשבת במקום אחד למשך זמן ממושך ובנוסף מומלץ להרבות בשתיית מים (כעשר כוסות מים ביום יספיקו).

טיפול בפיסורה אנאלית באמצעות בוטוקס, אינו ממומן ע״י קופות החולים והוא נחשב לטיפול המתקדם והחדשני ביותר בתחום, אם אינכם רוצים לסבול מכאבים חזקים לפני ניתוח, במהלך הניתוח ולאחריו כפי שקורה כיום בניתוח כירורגי שברוב המקרים אף אינו נחוץ כלל, טיפול בפיסורה באמצעות בוטוקס וגלי רדיו היא האפשרות הטובה ביותר עבורכם, מלאו טופס קצר וקבלו מידע והצעת מחיר ע״י טובי הרופאים בתחום הפיסורה המבצעים את הטיפול בהצלחה ובדיסקרטיות מלאה!


אודות מחברי ומתרגמת המאמר

המאמר תורגם מסקירות שכתבו ד״ר לאורה אמיליה קוסינסקי ודוקטור ניקולאס אלכסנדר לה גא׳מה מארצות הברית - חברי האיגוד האמריקאי לניתוחים רקטליים ובעיות במעי הגס. הסקירות נערכו והותאמו לשפה העברית ע״י קנטור סבטלנה - אחות מוסמכת חדר ניתוח (מספר רישיון 159709), בעלת וותק וניסיון רב במחלקות לכירורגיה קולו-רקטלית בהן מבוצעים בין היתר טיפולים שמרניים ו/או ניתוחיים במחלות באזור פי הטבעת כולל טיפולים מתקדמים להסרת טחורים ברמות חומרה שונות (בעיקר 3 עד 4), פיסטולות וטיפולים חדשניים לאיחוי סדקים בפי הטבעת (כולל פיסורה כרונית). הבהרה חשובה - כל האמור במאמר זה הוא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל. תאריך עדכון אחרון: 29/03/2019