×

×

ניתוח פיסורה (סדק)

פיסורה אנאלית היא קרע קטן או כיב מסביב לעור שעוטף את פי הטבעת. הפיסורה גורמת לכאב חד, צורב וכוויתי מסביב לפי הטבעת, במיוחד לאחר ישיבה בשירותים. הכאב עלול להמשך שעתיים לאחר יציאה והוא כאב לא קל בלשון המעטה.

הסוגר הפנימי והחיצוני הם שרירים השולטים על הפתיחה והסגירה של פי הטבעת על ידי הרפיה ומתיחה. שני השרירים צריכים להרפות במהלך תנועת המעיים, אפשר להרפות ולכווץ את הסוגר האנאלי החיצוני, אך לא את הפנימי. בגלל הכאב שפיסורה גורמת, הסוגר הפנימי יכול לקבל עיוות, מה שמגדיל את הלחץ בפי הטבעת ומקשה עוד יותר על היציאה. חיתוך בסוגר הפנימי מונע ממנו את העיוות, כלומר המאמץ קטן יותר בשירותים ופחות לחץ מופעל על הפיסורה, מה שמאפשר לה להחלים.

המלצה חשובה!

סובלים מפיסורה ומחפשים פתרון? הרשמו עכשיו לבדיקה המבוצעת ע״י טובי הפרוקטולוגים בתחום המשתמשים בכל השיטות החדשניות והמתקדמות לריפוי הפיסורה שהטובה שבהן מבוצעת ע״י הזרקת בוטוליניום ושימוש במכשיר המפיק קרני רדיו שמעלימים את הסדק ללא כאבים, מלאו את הטופס הקצר באתר והפתרון לכאב יהפוך למהיר.


אפשרויות הטיפול בפיסורה (לא ניתוח)

ניתוח פיסורה מומלץ בדרך כלל כאשר טיפולים אחרים נמצאו לא מתאימים או בלתי יעילים כגון שימוש במשחות למשל שגורמות להרבה מאוד תופעות לוואי ולמרות זאת בשלבים הראשונים של הפיסורה (שלא מדובר בפיסורה כרונית) כדאי לנסות משחה לפיסורה. באופן כללי יש פתרון אחד מצוין (בוטוקס וקרני רדיו) ופתרונות אחרים בינוניים שעוזרים לחלק קטן מהמטופלים.

ישנן תרופות הכוללות בוטוליניום טוקסין (בוטוקס או דיספורט) שיוצרות Chemical sphincterotomy (הפרדת סוגר כימית) בשילוב עם טכנולוגיית קרני רדיו שמסירה את הרקמה בפי הטבעת, מדובר בטיפול יעיל ומומלץ במיוחד. טיפול זה מחולק לשני שלבים, בשלב הראשון (טיפול ראשון) מזריקים בוטוקס שמרפה את השרירים ומונע את הכאב שנלווה ליציאות בשירותים (תוך שעות ספורות עד 48 שעות) ומעלים כאבים שנלווים לפיסורה, לאחר יומיים שלושה מבוצע החלק השני של הטיפול בעזרתו מסירים את הרקמה, מדובר בטיפול פרטי שאינו מבוצע בקופות החולים אולם הוא נחשב לטיפול המוביל והמתקדם ביותר לפיסורה.

אפשרויות חלופיות אחרות כוללות תרופות להרגעת המקום ובמיוחד להרגעת השריר הסוגר כגון: הרדמה מקומית, גליצריל, טריניטרייט, וקלציום. שימוש במרככי צואה למעבר רך בשירותים ועוד טיפולים טבעיים אחרים.

המלצה חשובה!

סובלים מפיסורה ומחפשים פתרון? הרשמו עכשיו לבדיקה המבוצעת ע״י טובי הפרוקטולוגים בתחום המשתמשים בכל השיטות החדשניות והמתקדמות לריפוי הפיסורה שהטובה שבהן מבוצעת ע״י הזרקת בוטוליניום ושימוש במכשיר המפיק קרני רדיו שמעלימים את הסדק ללא כאבים, מלאו את הטופס הקצר באתר והפתרון לכאב יהפוך למהיר.


הכנה לניתוח פיסורה כשאין ברירה

הרופא ינחה כמובן את המטופל כיצד להתכונן לניתוח, במידה והחולה מעשן הוא יתבקש להפסיק, העישון מגדיל את הסיכון לדלקת בחזה ומאט את ההחלמה. ניתוח פיסורה הוא ניתוח של יום אחד וכנראה השיבה הביתה תהיה עוד באותו יום. הניתוח קרוב לוודאי יתבצע תחת הרדמה מלאה כלומר החולה לא יהיה בהכרה במשך זמן הניתוח.

ניתן לבצע את הניתוח גם בהרדמה אזורית נויראקסיאלית (הרדמה סיפינלית) - מזריקים לאזור עמוד השדרה חומרים מאלחשים שיחסמו את הכאב מהמותניים למטה והחולה יהיה ערני במשך הניתוח. אין לאכול או לשתות שש שעות לפני הניתוח. האחות תכין את המנותח להליך כולל לבוש ייחודי עם גרביוני לחץ שמונעים היווצרות גושי דם בוורידי הרגליים, לאחר מכן יזריקו לחולה תרופה שמונעת גבשושיות הנקראת הפרין (heparin).


סוגי ניתוחים להעלמת הפיסורה

  1. ניתוח הסרת הסוגר הצדדי הפנימי – בניתוח זה שיעור ההחלמה הוא הגבוה ביותר מבין מגוון הניתוחים לריפוי פיסורה אנאלית. הרופא יבצע חתך קטן בשריר הסוגר הפנימי לאורך הסדק ולאחריו יוצמד פד על פי הטבעת שיעזור במניעת הדימום.
  2. כריתת הפיסורה – הוצאת הפיסורה האנאלית לגמרי והשארת פצע פתוח כדי שיחלים בעממו. התהליך יכול להתבצע יחד עם הסרת הסוגר הצדדי הפנימי או עם תרופות כמו גליסריל, טריניטרייט או ע״י הזרקות בוטוליניום טוקסין. כריתת פיסורה מבוצעת בדרך כלל כאשר מטפלים בפיסורה אנאלית אצל ילדים וזאת כדי למנוע נזק קבוע לשריר הסוגר הפנימי.
  3. קידום רקמות (Advancement flap) - קידום רקמות היא טכניקה הכוללת מיקום מחדש של רקמות הרוסות בפיסורה עם רקמות בריאות. ניתוח שכזה מומלץ לחולה שאינו מסוגל לשלוט על הגזים או כשיש חשש לבריחת צואה.

 


מה מתרחש לאחר ניתוח פיסורה?

בסיום הניתוח ולאחר השחרור תקבלו אנטיביוטיקה למניעת זיהום. אם סובלים מכאבים ניתן לרכוש פרסטמול או איבופרופן. תמיד מומלץ לקרוא את ההוראות על התגית ובמידה וישנן שאלות לשאול את הרוקח ולקבל ממנו עצות. אין ליטול תרופות המכילות קודאין בגלל שיש להן תופעות של עצירות.

ההרדמה הכללית או המקומית משפיעה על התפקוד הכללי, לכן אין לנהוג ברכב וגם ממש לא מומלץ לצרוך משקאות אלכוהוליים. חשוב להחליף את התחבושות ולבדוק שהחלמת המקום תקינה, וגם בהזדמנות הזו יש למרוח משככי כאבים (אם כואב). יש להסיר את התחבושת לפני כל יציאה לשירותים ולשטוף בזהירות ולייבש את המקום לאחר מכן.

ההחלמה הסופית מניתוח פיסורה עלולה להמשך חודשים, זמן ההחלמה אינו אחיד ומשתנה בין מנותח למנותח, בכל אופן מספר ימים לאחר ההליך תרגישו הרבה הרבה יותר טוב.


סיכונים בניתוח להסרת פיסורה

כמו בכל הליך רפואי ישנם מספר סיכונים הקשורים לניתוח פיסורה אנאלית. סיכונים ספציפיים אשר משתנים בין חולה זה או אחר בגלל תנאיו הרפואיים האישיים אינם כלולים ברשימה למטה. תופעות הלוואי הן אינן רצויות אך רובן הן תופעות זמניות שמופיעות לאחר ניתוח פיסורה.

באופן כללי ישנה הרגשת צריבה וקושי מיוחד לשבת עד להחלמתו המלאה של הסדק. הסיבוכים מהניתוח כוללים זיהום שעשוי להתפתח ולהפוך לכיב אנאלי המצריך ניתוח נוסף, נזק לשריר הסוגר האנאלי – מה שיכול להשפיע לרעה על השליטה בתנועת המעיים ולגרום לבריחת צואה וגם פיסורה מחודשת – יתכן שפיסורה חדשה תופיע שוב פעם על כל המשתמע!!!