×

×

ניתוח טחורים

כאשר הטחורים בולטים, מדממים וכאשר מוצו כל האפשרויות האחרות ונראה שאין ברירה, ניתן לפנות לניתוח טחורים שאומנם עושה את העבודה אולם ברוב המקרים הוא איננו הכרחי. נטיית הרופאים בקופות החולים היא ״לשלוח לניתוח״ כאשר תרופות לא משיגות את התוצאה המקווה קרי העלמת הטחורים.

ישנן שיטות אחרות שאומנם עולות כסף ומבוצעות ״מחוץ לקופה״ ובאופן פרטי אולם פותרות את התופעה לצמיתות על הצד הטוב ביותר וללא כאבים מיותרים וסבל. אם נבצר מכם להשקיע אלפי שקלים בודדים תוכלו לקרוא מיד בהמשך הכל על ניתוחי טחורים.

המלצה חשובה!

ישנן מספר שיטות לטיפול בטחורים אולם השיטה המובילה מבוצעת ע״י הזרקת חומר מטרש לכלי הדם שסובבים את הטחור. החומר מונע זרימת דם לטחור ולכן הוא מתייבש ונעלם לחלוטין! טיפול סקלרותרפיה אינו ממומן ע״י קופות החולים ומבוצע באופן פרטי, אם אינכם רוצים לעבור ניתוח מיותר ולסבול מכאבים מתמשכים, הרשמו עכשיו לבדיקה מיוחדת לאיתור טחורים.


ניתוחי טחורים

הטחורים יכולים להימצא בחלק הפנימי או החיצוני של העור ומסביב לרקטום. ניתן להסיר טחורים בניתוח ע״י כריתה ושימוש במהדק מיוחד(מכלב) שמוחדר לעומק של כחמישה סנטימטרים מפי הטבעת שבה נכרתת הטבעת הרירית, הטחורים ״נדחפים״ חזרה למקומם הטבעי ומקובעים באמצעות סיכות קטנטנות. לטכניקה הזו קוראים ניתוח קיבוע טחורים, והיא מבוצעת בהצלחה כבר יותר מיובל. שיעור ההצלחה של הניתוח הוא מעל ל - 80% והכאבים שנלווים לניתוח נמשכים כשבועיים.

ניתוח כריתת טחורים היא שיטה מסורתית שמבוצעת כבר כמה עשרות שנים, במהלכה, הפרוקטולוג כורת את הטחור הבעייתי והמוגדל. כריתת הטחורים היא פרוצדורה פשוטה ומהירה בעלת סיכויי הצלחה גבוהים מאוד (מעל 90%) אולם יש לה סיכונים וסיבוכים לא מעטים. הניתוח עצמו לא כואב ברוב במקרים (בגלל ההרדמה) אולם הכאבים שלאחר הניתוח הם לא קלים בלשון המעטה והבעיה העיקרית היא שהם לא פוחתים מהר, תסבלו מכאבים לפחות 3 עד 4 שבועות! הניתוח מבוצע בהרדמה מקומית או בהרדמה כללית. לאחר כריתת הטחורים תישארו עם תפרים מסיסים שנמסים תוך מספר ימים ללא התערבות נוספת ועם פד מגזה (או ספוג מיוחד) שמפחית את הדימום.

טחורים קטנים אינם מצריכים ניתוח וניתן להסירם באמצעות גלי רדיו או בעזרת לייזר במרפאה בהרדמה מקומית (או ללא הרדמה). ישנן מספר טכניקות לטיפול בטחורים ללא ניתוח כירורגי כמו הזרקת חומר כימי מטרש להורדת הנפיחות (סקלרותרפיה לטחורים נחשבת לשיטה המובילה בעולם), הידוק רצועת גומי מסביב לטחורים שחוסמים את זרימת הדם וגורמים בסופו של יום לנשירת הטחורים, הקטנת גודלם של הטחורים בעזרת קרניים אולטרא אדום או לייזר או הקפאת המקום ע״י חנקן נוזלי (לא מומלץ). הרופא המטפל ימליץ על ניתוח להסרת הטחורים רק כאשר הטיפול הלא כירורגי כגון: דיאטה עשירה בסיבים, תרופות לריכוך הקיבה, סם משלשל, נרות, תרופות או אמבטיות חמות לא הפסיקו את הסממנים של הטחורים.

המלצה חשובה!

ישנן מספר שיטות לטיפול בטחורים אולם השיטה המובילה מבוצעת ע״י הזרקת חומר מטרש לכלי הדם שסובבים את הטחור. החומר מונע זרימת דם לטחור ולכן הוא מתייבש ונעלם לחלוטין! טיפול סקלרותרפיה אינו ממומן ע״י קופות החולים ומבוצע באופן פרטי, אם אינכם רוצים לעבור ניתוח מיותר ולסבול מכאבים מתמשכים, הרשמו עכשיו לבדיקה מיוחדת לאיתור טחורים.


לפני ניתוח טחורים

הימים שלפני ניתוח טחורים מצריכים הכנה הכוללת מעבר בדיקות שנדרשות לקבוע את התאמתך להרדמה שמבוצעת בהליך כגון בדיקות דם, צילום חזה ובדיקות לב. לעיתים צריך לעבור בדיקות ייעודיות שתפקידן לאתר מחלות מעיים אחרות מהן אתה עלול לסבול כגון אנדוסקופיה. יש לברר מול כירורג קולורקטאלי (מנתח שמתמחה במחלות מעיים) או מול המרדים איזה תרופות או תוספי מזון צריך להפסיק לפני הניתוח, תרופות ותוספים מסויימים אסורים בשימוש שכן הן עלולות לשבש את ההשפעה של סמי ההרדמה ונוגדי הכאבים ויש להפסיקן מספר ימים לפני הניתוח. אם אתם נוטלים תרופות הנוגדות קרישה או אספירין (מדללי דם), חשוב לברר מתי בדיוק צריך להפסיק ליטול אותן.


יום הניתוח

אם הניתוח מבוצע תחת הרדמה מלאה, תתבקש לאכול ארוחה קלה עד חצות הלילה שלפני הניתוח, כמו כן צריך להיות בצום של שש שעות (מותר לשתות מים עד שלוש שעות לפני הניתוח), מטרת הצום היא למנוע בחילות והקאות במהלך ההרדמה ו/או בניתוח, אם לא תהיה בצום לא מלא כאמור ידחו או יבטלו לך את הניתוח. יש להסיר תכשיטים, לק מהציפורניים ואפילו איפור כדי שניתן יהיה להבחין בשינוי (אם יהיה) בצבע עורך במהלך הניתוח ואף במהלך ההתאוששות. מומלץ ביום הניתוח לעבור גם מקלחת קפדנית תוך שימת דגש על ניקיון הרקטום וזאת כדי למנוע זיהום חיידקי של אזור הניתוח.


לאחר ניתוח טחורים

כבר במהלך ההתאושות תרגישו בכאבים חזקים כאמור (שבועיים עד חודש ובהתאם לסוג הניתוח שעברתם) ובכדי להקל על הכאבים יינתנו תרופות לשיכוך. כאבים נוספים יכולים להיגרם כתוצאה ״מקיבה קשה״ ולכן יינתנו גם מרככי צואה. יש להימנע ממאמץ במהלך מתן שתן ויש לאכול יותר סיבים כדי להקל על היציאה, יש לשתות לפחות 10 כוסות מים ביום. החזרה לשגרה היא הדרגתית ויש להימנע מלהרים משאות כבדים ומפעילויות הכרוכות במאמץ עד להחלמתו הסופית של האזור. שהייה באמבט חם פושר מספר פעמים ביום עשויה להקל במעט על הכאבים.


סיכונים בניתוח טחורים

כמו בכל הליך רפואי גם ניתוח טחורים כולל סיכונים וסיבוכים בהם: דימומים, דלקות, סיבוכי הרדמה כגון תגובה שלילית לתרופות, בעיות נשימה וגם הצטלקות יתר של הגלדים והיצרות של פי הטבעת הנגרמת בגלל ההצטלקות הזו.