background image
חשוב לדעת

פיסורה אנאלית היא חתך בצורת סדק שנוצר בפי הטבעת. אבחון מקצועי ומהיר של הפיסורה יכול למנוע סבל מיותר וכאבי תופת, קראו מדוע הפיסורה נגרמת, דרכי טיפול מקובלות, משחות נפוצות כגון ניפדיפין ורקטוג׳סטיק וגם על הטיפול הפרטי שלא מספרים לכם עליו.

משחה לפיסורה

חשוב לדעת

פיסורה אנאלית היא חתך בצורת סדק שנוצר בפי הטבעת. אבחון מקצועי ומהיר של הפיסורה יכול למנוע סבל מיותר וכאבי תופת, קראו מדוע הפיסורה נגרמת, דרכי טיפול מקובלות, משחות נפוצות כגון ניפדיפין ורקטוג׳סטיק וגם על הטיפול הפרטי שלא מספרים לכם עליו.

פיסורה היא סדק או חתך שנוצר בפי הטבעת (אזור רגיש במיוחד ומלא קצוות עצבים) שגורם לכאבים חזקים במיוחד. הגורמים להיווצרות הפיסורה אינם חד משמעיים ומיחסים אותם בעיקר ״ליציאות״ קשות במיוחד בשירותים ואף לשלשול חריף. פיסורה יכולה לחלוף ולהירפא מעצמה בדומה לפצעים אחרים בגוף אך היא גם עלולה לחזור ולהופיע שוב, פיסורה שמופיעה שוב ושוב נקראת פיסורה אנאלית כרונית.

הטיפול בפיסורה מבוצע באמצעות משחות וחומרים משלשלים שבחלק מהמקרים פותרים את הבעיה ולכן מיד כשמתחילים הכאבים וכדי למנוע סיבוכים ואת החמרת הפיסורה, חובה להיבדק אצל רופא (מומלץ לגשת לפרוקטולוג) שיאבחן במדויק ממה אתם סובלים וינפק משחות ותרופות בהתאם.

הכאבים שמאפיינים את הפיסורה מורגשים ביציאה ואף שעות לאחר מכן. בנוסף לכאבים, הפיסורה גורמת לגרד בפי הטבעת, הפרשת דם בצואה ועצירות שאיננה מאפשרת יציאה טבעית וכתוצאה מכך כאבים מתגברים. אבחון פיסורה מבוצע על ידי בדיקה ויזואלית ו/או מישוש האזור אולם כדי לשלול מחלות מעיים ובעיות אחרות מומלץ לקחת ביופסיה בבדיקת קולונוסקופיה.

המלצה חשובה!

סובלים מפיסורה ומחפשים פתרון? הרשמו עכשיו לבדיקה המבוצעת ע״י טובי הפרוקטולוגים בתחום המשתמשים בכל השיטות החדשניות והמתקדמות לריפוי הפיסורה שהטובה שבהן מבוצעת ע״י הזרקת בוטוליניום ושימוש במכשיר שמפיק קרני רדיו שמעלימים את הסדק ללא כאבים, מלאו את הטופס הקצר באתר והפתרון לכאב יהפוך למהיר.


טיפולים לפיסורה אנאלית

מרפאים את הסדק שנוצר במספר שיטות כאשר נהוג להתחיל בטיפול תרופתי המשולב בתזונה מתאימה שתמנע יציאות קשות. הטיפול התרופתי לפיסורה מקל מידית על הכאב וגם עוזר לרפא את הפצע (זה עשוי לקחת שבועות!). משתמשים במשחות (ראו בהמשך משחות יעילות לפיסורה) ונרות שמכילים מאלחשים וחומרים אנטי דלקתיים, אולם ישנם מקרים בהם תקבלו גלולות או טיפות נגד כאבים. הרופא עשוי גם להזריק חומרי הרדמה לאזור כדי לעצור את הכאב.

גם אמבטיות ישיבה נחשבות לטיפול יעיל נגד הפיסורה. ישיבה באמבט מרפה את שריר הסוגר ובאופן הזה מונעים עצירות. תזונה עשירה בסיבים וכמות מספקת של נוזלים יעזרו ליציאה קלה. השימוש בחומרים משלשלים צריך להתבצע בצורה מוגבלת ורק לאחר ייעוץ עם רופא שכן יציאות מימיות מגרות את התעלה האנאלית ועלולות להחמיר את הדלקת. כאשר הכאבים אינם נפסקים ונמשכים יותר ממספר שבועות, רופאי קופת החולים ממליצים על פתרון כירורגי שאינו נחוץ ברוב המקרים.

הטיפול המוביל בעולם לפיסורה הוא טיפול משולב שכולל הזרקת בוטוליניום טוקסין (בוטוקס או דיספורט) שגורם להרפיית השריר והקלה מידית בכאב ולאחר מכן איחוי הסדק באמצעות הסרת הרקמה והעלמת הפיסורה באמצעות קרני רדיו. באופן הזה גם נפתרים מכאבים קשים וגם מאחים את הסדק במהירות הבזק ומבלי לסבול. החיסרון היחידי בשיטה הוא עלותה, ההליך אינו כלול בסל התרופות ויש לבצעו באופן פרטי.

המלצה חשובה!

סובלים מפיסורה ומחפשים פתרון? הרשמו עכשיו לבדיקה המבוצעת ע״י טובי הפרוקטולוגים בתחום המשתמשים בכל השיטות החדשניות והמתקדמות לריפוי הפיסורה שהטובה שבהן מבוצעת ע״י הזרקת בוטוליניום ושימוש במכשיר שמפיק קרני רדיו שמעלימים את הסדק ללא כאבים, מלאו את הטופס הקצר באתר והפתרון לכאב יהפוך למהיר.


משחות נפוצות לפיסורה

ישנן משחות שונות לטיפול בפיסורה, כולן מפחיתות כאבים, מרפות את השרירים שמסביב לפי הטבעת ומשאירות לגוף לרפא את הסדק. השיפור מופיע לרוב זמן קצר לאחר התחלת הטיפול, אולם יש להמשיך ולמרוח את המשחה מדי יום במשך כחודשיים. משחה לפיסורה מצליחה בכ- 65% עד 75% מהמקרים להעלים את הפיסורה. להלן מספר משחות נפוצות לפיסורה:

משחת ניפדיפין לפיסורה - ניפדיפין (Nifedipine) או דילטיאזם (Diltiazem) הן תרופות חוסמות סידן שמשתמשים בהם כבר כמה עשרות שנים לטיפול במחלות לב ובבעיות כגון יתר לחץ דם. משתמשים במשחת ניפדיפין להעלמת פיסורה בפי הטבעת. המשחה או ג׳ל ניפדיפין ניתן רק לפי מרשם רופא והיא נרקחת בהתאמה אישית בבתי המרקחת. הריכוז של הניפדיפין במשחה הוא בין 0.2% עד ל 0.5% כאשר מוסיפים למשחה גם חומרי אלחוש. המשחה מקטינה את כלי הדם ומרפה את השרירים באברים הפנימיים כולל את הרקטום והסוגר. ההתכווצות האנאלית מעלימה את הכאב המלווה את הפיסורה, מנרמלת את הלחץ באזור, מקלה על היציאה והריפוי של הפצע מואץ. בכ- 75% מהטיפולים חוסמי תעלות סידן מייתרים את הצורך בניתוח והפיסורה נעלמת לחלוטין. לניפדיפין יש תופעות לוואי כמו סִרְפֶּדֶת (תגובה אלרגית בעור), קשיי נשימה, נפיחות בפנים, בשפתיים, בלשון או בגרון. במקרים שכאלו צריך להתפנות ללא דיחוי לחדר מיון. משחת ניפדיפין לפיסורה גורמת לתופעות לוואי נוספות כגון אנגינה חריפה, כאבי ראש, דפיקות לב מואצות, כאבים כחזה, בחילות, הזעה או הרגשה כללית לא טובה. כל התופעות שתוארו לעיל אינן שכיחות. למשחת ניפדיפין נלוות תופעות קלות יותר כגון: סחרחורת קלה, חולשה, כאבי ראש מקומיים, שיעול, עיטוש, כאב גרון ונזלת שהן תופעות לוואי רגילות שחולפות במשך הזמן.

משחה לפיסורה רקטוג׳סטיק - רקטוג׳סטיק (Rectogesic) מכיל מרכיב פעיל בשם גליצרין (ניטרט) שתפקידו להפחית כאבים מפיסורה. בכדי להקל על הכאב, הרקטוג׳סטיק פועל למנוע עצירות. כאש מורחים משחת רקטוג׳סטיק על אזור פי הטבעת, היא משחררת חומר פעיל בשם תחמוצת נטריט (חומר כימי שגם מיוצר על ידי הגוף), שמרפה ומשחרר כלי דם וגם את שריר הסוגר הפנימי ובכך משתפרת אספקת הדם לאזור שמקלה על הכאב ועוזרת להחלמת הסדק. כמו לכל תרופה גם לרקטוג׳סטיק יש תופעות לוואי שהולכת ופוחתות ככל שהגוף מסתגל אליה, בכל מקרה יש להיוועץ עם רופא במידה ותופעות הלוואי הבאות אינן חולפות לאחר מספר ימים: כאבי ראש, במידה והכאב חזק ומתמשך, סחרחורת והרגשה כללית רעה. תופעות לוואי נדירות של משחת רקטוג׳סטיק כוללות טשטוש בראיה, שלשולים וגרד בפי הטבעת.

משחת סינלר לפיסורה - סינלר (Synalar) מכילה את המרכיב הפעיל fluocinolone acetonide שהוא קורטיקוסטרואיד שפועל בתוך תאי העור, מפחית דלקת, מקל על הגרד שנלווה לפיסורה ואף מפחית אדמומיות.

משחה לפיסורה ללא מרשם פרסטו ג׳ל - פרסטו ג׳ל היא משחה טבעית לפיסורה שאינה רעילה, אינה מסוכנת ואף אינה גורמת לגירוי. המשחה ניתנת ללא מרשם רופא והיא עשויה מצמחים שעוזרים לריפוי ומקלים על הכאב. השימוש בפרסטו ג׳ל מתאים לכל חולה ובכל גיל.


אודות מחברי ומתרגמת המאמר

המאמר תורגם מסקירות שכתבו ד״ר דניאל הנרי האנט ודוקטור מתיו דיויד הוק מניו ג׳רזי וממדינת ניו יורק בהתאמה - חברי האיגוד האמריקאי לניתוחים רקטליים ובעיות במעי הגס. הסקירות נערכו והותאמו לשפה העברית ע״י קנטור סבטלנה - אחות מוסמכת חדר ניתוח (מספר רישיון 159709), בעלת וותק וניסיון רב במחלקות לכירורגיה קולו-רקטלית בהן מבוצעים בין היתר טיפולים שמרניים ו/או ניתוחיים במחלות באזור פי הטבעת כולל טיפולים מתקדמים להסרת טחורים ברמות חומרה שונות (בעיקר 3 עד 4), פיסטולות וטיפולים חדשניים לאיחוי סדק בפי הטבעת (פיסורה). הבהרה חשובה - כל האמור במאמר זה הוא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל. תאריך עדכון אחרון: 29/03/2019