background image
חשוב לדעת

טחורים היא מחלה מאוד נפוצה גם אצל גברים וגם אצל נשים, אבחון מקצועי ומהיר של טחורים ימנע סבל מיותר וכאבי תופת. למרות שנהוג בשלבים הראשונים להשתמש במשחות, היינו ממליצים לכם להתקדם מהר ולפני שהמחלה מתפתחת לטיפולים פרטיים ומתקדמים.

משחה לטחורים

חשוב לדעת

טחורים היא מחלה מאוד נפוצה גם אצל גברים וגם אצל נשים, אבחון מקצועי ומהיר של טחורים ימנע סבל מיותר וכאבי תופת. למרות שנהוג בשלבים הראשונים להשתמש במשחות, היינו ממליצים לכם להתקדם מהר ולפני שהמחלה מתפתחת לטיפולים פרטיים ומתקדמים.

הטחורים הם ורידים שהתנפחו הממוקמים באזור פי הטבעת. כאשר הורידים מתקמרים ונלחצים, הם גורמים לכאבים קשים שמתעצמים במיוחד בזמן ״ישיבה בשירותים״ שנגרמת לרוב מעצירות (כרונית או רגילה).

קיימים שני סוגים עיקריים של טחורים: טחורים פנימיים וטחורים חיצוניים, הטחורים הפנימיים מתפתחים בתוך הרקטום ובשליש האחרון של המעי הגס והם מכוסים בקרום רירי. נהוג לחלק את הטחורים הפנימיים ל- 4 דרגות חומרה:

דרגה 1 - הטחורים אינם חורגים מפי הטבעת ובמצבים מסוימים הם מדממים.

דרגה 2 - טחורים שיוצאים וחוזרים לתעלת הרקטום במהלך ישיבה בשירותים.

דרגה 3 - טחורים שיוצאים מתעלת הרקטום במהלך ישיבה בשירותים שאפשר לדחוף בחזרה באמצעות האצבע.

דרגה 4 - טחורים בולטים אל מחוץ לתעלת הרקטום, אינם נשארים בתעלה ואין אפשרות לדחוף אותם פנימה באמצעות האצבע.

טחורים חיצוניים מתפתחים מתחת לעור שנמצא בחלק החיצוני של פי הטבעת. הטחורים החיצוניים לרוב מדממים (רואים את זה על נייר הטואלט או על הצואה), בולטים, מגרדים, מגרים את העור שמסביב לפי הטבעת ובעיקר כואבים.

נהוג לטפל בטחורים באמצעות משחות כאשר רמת החומרה שלהם היא 1 - 2. פחות מומלץ למרוח משחות או תמיסות כאשר רמת החומרה של הטחורים היא 3 ולבטח 4 שמצריכה ברוב המקרים טיפול אגרסיבי (ניתוח שהרופאים אולי ממליצים אבל מסיבות לא נכונות וכלכליות) או טיפולים מומלצים (הזרקת חומר מטרש - סקלרותרפיה או שימוש בהאל דופלר), שאינם מבוצעים בקופת החולים ומצריכים מכונים פרטיים.

המלצה חשובה!

ישנן מספר שיטות להעלמת טחורים אולם השיטה המובילה מבוצעת ע״י הזרקת חומר מטרש לכלי הדם שסובבים את הטחור שמונעים זרימת דם לטחור ולכן הוא מתייבש ונעלם כליל! טיפול סקלרותרפיה אינו ממומן ע״י קופות החולים ומבוצע באופן פרטי, אם אינכם רוצים לעבור ניתוח מיותר ולסבול מכאבים מתמשכים, הרשמו עכשיו וקבלו מידע נוסף.

המלצה חשובה!

ישנן מספר שיטות להעלמת טחורים אולם השיטה המובילה מבוצעת ע״י הזרקת חומר מטרש לכלי הדם שסובבים את הטחור שמונעים זרימת דם לטחור ולכן הוא מתייבש ונעלם כליל! טיפול סקלרותרפיה אינו ממומן ע״י קופות החולים ומבוצע באופן פרטי, אם אינכם רוצים לעבור ניתוח מיותר ולסבול מכאבים מתמשכים, הרשמו עכשיו וקבלו מידע נוסף.


משחות מרפאות טחורים?

השימוש במשחות, נרות, תמיסות וכדומה אינו מרפא טחורים אלא מקל על הכאב עד שהטחורים נרפאים בעצמם ועם הזמן. כאשר המחלה מתקדמת (קפיצה מדרגת חומרה אחת לשנייה) או כאשר הסממנים שלה מופיעים (דימום קל, כאבים, גרד וכדומה) חשוב לפנות למומחים כדי לפתור את הבעיה מהשורש. משחות לטחורים מיועדות לטיפול חיצוני ופנימי ומכילות חומרי אלחוש, חומרים לשיכוך כאבים וחומרים נגד דלקות.


סוגי משחות לטחורים

ישנן משחות או נרות בהרכבים שונים כאשר רובן מכילות חומרים פעילים וחומרים מרככים, מאלחשים, משככי כאבים ונוגדי דלקות.

מרככים ומרעננים - תפקידם לרכך, להרגיע ולהקל על הגירוי. משתמשים בחומרים כמו וזלין, לנולין ותחמוצת אבץ שיש במשחות כמו המוקלין או הדנסה.

חומרי אלחוש - מכילים בנזוקאין או לידוקאין שמאלחשים את האזור ומדכאים את הכאב.

משככי כאבים - מכילים אפדרין שמצר את כלי הדם ומנקז את אצירת הנוזלים.

קורטיסקורואידים - מורחים חיצונית קורטיסקורואידים (תרופות נוגדות דלקת) כדי להפחית את הדלקת שנגרמת כתוצאה מטחורים. המשחה, שמבוססת על קורטיסקורואידים, מכילה גם חומרי אלחוש (דולופרוקט למשל). משחות אחרות עשויות להכיל בנוסף לקורטיסקורואידים ולחומרי האלחוש גם אנטיביוטיקה (משחת אנטי המרואידל סנפה). בישראל לא ניתן לרכוש קורטיסקורואידים (סינלר רקטל נחשבים לחזקים שבהם) ללא מרשם רופא. ככלל, משחות הקורטיסקורואידים אינן מומלצות לטחורים שאינם מדממים.


משחות נפוצות לטחורים

פרוקטו גליבנול - פרוקטו גליבנול מתאימה לטחורים חיצוניים ומפחיתה כאבים וגירוי שנגרם כתוצאה מטחורים. פרוקטו גלבינול מכילה 5% טריבנוסיד שהוא מרכיב שמפחית בצקות וחדירות נימית (יכולת של כלי הדם לאפשר זרימת מולקולות). כמו כן המשחה מונעת התפתחות דלקות וכאבים שנגרמים כתוצאה מכך. משחת פרוקטו לטחורים מכילה גם לידוקאין בריכוז של 2% שהוא חומר מאלחש מקומי. במצבים קשים יותר וכאשר המחלה מתמשכת, משתמשים בבסיס של משחת פרוקטו גליבנול ביחד עם קורטיסקודואיד (משחה לטחורים שקוראים לה אנטי-המרואיד). את המשחה מורחים פעמיים ביום (בבוקר ובלילה) עד שהכאב חולף.

פרסטו ג׳ל - תכשיר חדש יחסית לטיפול מידי בטחורים (פנימיים וחיצוניים בדרגות חומרה שונות) שמכיל חומרים טבעיים ומטפל בכאבים, דימום ונפיחות שנגרמת מהטחורים. משחת פרסטו ג׳ל מכווצת כלי דם מודלקים, עוצרת דימום, מחדשת את קרום הריר ורקמות התאים ומשקמת אותם. המשחה בטוחה לשימוש ואין לה תופעות לוואי! היא מתאימה לנשים וגברים בכל גיל כולל נשים בהיריון ונשים לאחר לידה. פרסטו ג׳ל היא משחה לטחורים ללא מרשם מרופא בשונה ממשחות ותכשירים אחרים שמצריכים מרשם.

קרם הממליס - ההמליס הוא צמח מרפא ידוע שמרפא תנאי עור שונים ומשתמשים בו בעיקר לטיפול בטחורים ופיסורה. מכינים תמיסה מצמח הממליס על בסיס אלכוהול או נוזל ממיס אחר. לצמח ישנה תכונה רפואית שמקרישה את החלבונים שמגנים על העור. הממליס מגיע מגבעולי העלים של צמח ההמליס וירג׳ינינה ומשתמשים בו גם לטיפול בכיבים, חתכים, סדקים וחבורות. כדי להכין את התמיסה מזקקים את הצמח באדים, מתקבל נוזל שמערבבים אותו עם אלכוהול ושמנים עד אשר הוא מקריש. מורחים את המשחה 3 פעמים ביום.

נרות ופתיליות לטחורים - מחדירים לרקטום נר שמשחרר חומר פעיל להקלה על הכאב מטחורים. קיימים נרות לטחורים שמכילים חומרים נוספים שגם מרפאים את הטחורים. הנרות מיוצרים בצורת קונוס שהחלק העליון מסתיים בקדקוד עגול ומרקם רך כדי לא להזיק לרקמות במהלך החדרת הנר. מאחר והנר מתמוסס באטיות, החומר הפעיל משפיע לפרקי זמן ארוכים יותר מאשר כל משחה או תרופה אחרת ולכן זו הסיבה שהנרות נחשבים ליעילים יותר (בעיקר לטיפול בטחורים פנימיים).

משחת Preparation h - משחת פרפריישן h מבוססת על פנילאפרין או אפינפרין. הפנילאפרין היא תרופה לטיפול בגודש שנגרם מצינון או אלרגיה, תרופה זו גורמת להצרת כלי דם ועל ידי כך היא מכווצת את הורידים שהתנפחו. כאשר מורחים אותה על רקמות הטחורים, הפנילאפרין מכווץ את כלי הדם באזור ובכך מפחית באופן ניכר את הלחץ שנוצר בפי הטבעת. משחת פרפריישן h לטחורים מקלה על הגירוי, הכאב ואי הנוחות שגורמת המחלה. ההקלה היא מידית הן לטיפול בטחורים חיצונים והן בפנימיים.

משחת אנוסול לטחורים - משחת אנוסול מכילה קורטיסקורואידים למריחה מקומית להפחתת הגירוי ותחושת החום באזור. המשחה מכילה הידרוקורטיזון נגד דלקות וגירויים וגם פועלת לכיווץ הוורידים המודלקים, באותה מידה ההתכווצות משתפרת בעזרת הפעולה של תחמוצת האבץ שהוא חומר עוצר דימום, האנוסול מכיל גם בנזיל בנזואט (Benzyl Benzoate) שלו תכונות אנטיספטיות שיעילות כנגד זיהום.

משחת לידוקאין נגד טחורים - הלידוקאין במשחה מרדים מקומי ומפחית כאב באופן מידי על ידי חסימת מעבר הכאבים מהעור לפני שאלו מגיעים למערכת העצבים המרכזית.

פרוקטו קרם פורטה - משחה שמקלה על הכאבים, הדימום, הגירוד, הגירוי והנפיחות שנגרמים מהטחורים. הקרם מכיל בדרך כלל הידרוקורטיזון כמרכיב ראשי.

משחת רקטוצורין - משחת רקטוצורין (RECTOZORIN OINTMENT) היא תרופת מרשם שמיוצרת ע״י חברת טבע הישראלית שמכילה בנזוקאין בריכוז של 4% וגם bismuth oxychloride כדי שהמשחה תאחז בצורה טובה על העור ותעניק לו מרקם וטקסטורה חלקה יותר וגם Zinc Oxide בריכוז של 10% שידוע כאפקטיבי לריפוי בעיות בעור וכמו כן הוא תורם לעמידות התכשיר.

משחת פרוקטוצורין - משחה פרוקטוצורין N לטחורים דומה יחסית במרכיבים למשחת הרקטוצורין ומכילה בנזוקאין בריכוז של 5% וגם Zinc Oxide בריכוז של 10% לריפוי בעיות בעור וגם Aluminium acetotartrate של נמצא ברקטוצורין בריכוז של 0.4%. המשחה מגיעה בתוך שפורפרת והיא טובה נגד פרוריטוס (גירוד).

קצף לטחורים פרוקטופואם - משתמשים בספריי פרוקטופואם (תכשיר שמכיל סטרואידים) להקלה על הדלקת באזור פי הטבעת. בקצף רקטלי פרוקטופואם ניתן להשתמש פעמיים ביום (בבוקר ובלילה) לא יותר משבועיים, קצף לטחורים ניתן לרכוש רק באמצעות מרשם מרופא שכן היא מכילה סטרואידים.