background image
חשוב לדעת

טחורים היא תופעה מאוד נפוצה גם אצל גברים וגם אצל נשים, אבחון מקצועי ומהיר של הטחורים יכול למנוע סבל מיותר וכאבי תופת, קראו על סימפטומים של טחורים, דרכי טיפול ומניעה וגם אודות שיטת הטיפול שאינה ממומנת על ידי הקופה.

טיפול טחורים בקרישה

חשוב לדעת

טחורים היא תופעה מאוד נפוצה גם אצל גברים וגם אצל נשים, אבחון מקצועי ומהיר של הטחורים יכול למנוע סבל מיותר וכאבי תופת, קראו על סימפטומים של טחורים, דרכי טיפול ומניעה וגם אודות שיטת הטיפול שאינה ממומנת על ידי הקופה.

ככל שמטפלים מוקדם יותר בטחורים הריפוי יהיה טוב יותר. במילים אחרות, אם מטפלים בשלבים הראשונים של התופעה וכאשר היא בדרגות חומרה 2 עד 3 ולא 4 שהיא הרמה הגבוה ביותר, היא תיעלם לצמיתות במשך זמן קצר של שבועיים בלבד. למעשה, שתייה מרובה של מים וצריכת סיבים תמנע או תקטין את הלחץ על תנועת המעיים וגם היציאה תהיה רכה.

הרפואה יודעת לבצע תהליכים מיוחדים כדי להתמודד עם תופעת הטחורים. אחד מהתהליכים הנפוצים ביותר והיעילים הוא IRC או קרישה באינפרה אדום ובאנגלית Infrared Coagulation hemorrhoids treatment. קרישת אינפרה אדום הוא תהליך לא כירורגי לטיפול בטחורים פנימיים, וידוע כטיפול מייצב, הדומה לטיפולים מייצבים אחרים כגון קשירת רצועות גומי או סקלרותרפיה שמטרת הטיפול היא להפחית את הסימפטומים של הטחורים על ידי מניעת אספקת הדם לאזור הנגוע.

המלצה חשובה!

ישנן מספר שיטות לטיפול בטחורים אולם השיטה המובילה מבוצעת ע״י הזרקת חומר מטרש לכלי הדם שסובבים את הטחור. החומר מונע זרימת דם לטחור ולכן הוא מתייבש ונעלם לחלוטין! טיפול סקלרותרפיה אינו ממומן ע״י קופות החולים ומבוצע באופן פרטי, אם אינכם רוצים לעבור ניתוח מיותר ולסבול מכאבים מתמשכים, הרשמו עכשיו לבדיקה מיוחדת לאיתור טחורים.


כללי

אנשים סובלים ממגוון רחב של טחורים: מדממים, פנימיים, בהריון וכדומה, כל מקרה מיוצג ע״פ הסימפטומים שלו ודורש טיפול שונה ולכן חשוב להתייעץ עם פרוקטולוג בכדי לקבוע מהו הטיפול המתאים ביותר לצרכים הספציפיים של כל אחד. טיפול טחורים בקרישה הוא אחד הטיפולים היותר נפוצים לטחורים פנימיים קטנים. מדובר בהליך שמבוצע במרפאה וללא בחדר ניתוח. בגלל שאין כמעט תופעות לוואי וסיכונים, החלמה מהירה ביותר ושיעור ההצלחה שלו גבוה, הפך ההליך לפופולרי במיוחד הן מצד הפרוקטולוגים המטפלים והן מצד המתרפאים.

המלצה חשובה!

ישנן מספר שיטות לטיפול בטחורים אולם השיטה המובילה מבוצעת ע״י הזרקת חומר מטרש לכלי הדם שסובבים את הטחור. החומר מונע זרימת דם לטחור ולכן הוא מתייבש ונעלם לחלוטין! טיפול סקלרותרפיה אינו ממומן ע״י קופות החולים ומבוצע באופן פרטי, אם אינכם רוצים לעבור ניתוח מיותר ולסבול מכאבים מתמשכים, הרשמו עכשיו לבדיקה מיוחדת לאיתור טחורים.


התהליך

האינפרה אדום מבוסס על החדרת מכשיר קטן לתוך פי הטבעת אשר מתנהג כמו גשש (Probe). לאחר המגע עם הטחורים, הגשש משגר אורך גל אור עוצמתי מתפרץ של אינפרה אדום ישירות אל הרקמות הנגועות למשך שנייה עד שנייה וחצי שגורם לשינוי כימי בגוף. כתוצאה מחשיפת הטחורים לאור האינפרה אדום נוצרת קרישת דם בטחורים או צלקת, המפחיתה את זרימת הדם וגורמת להם להתכווץ, להתקשות ולבסוף לנשור. ההצטלקות גם פועלת באופן פְּרוֹפִילַקְטִי (מונע מחלות) בין הטחורים ופי הטבעת ומגנה מפני היווצרות דלקות חוזרות.


קרינת המכשיר

קרינת האינפרה אדום הנמצאת בשימוש ב- IRC היא לטיפול ברקמות הטחורים. קרינה זו אינה דומה לקרינת נשק ולכן לא יגרם כל נזק לרקמות החיות. ההגדרה הפשוטה להקרנת האינפרה אדום היא קרינה אלקטרומגנטית של אורך גל קצר יותר מאשר מיקרו-גל וארוך יותר מגל הראייה. כאשר האור מקרין על האזור, נוצר שינוי כימי בטחורים שנגרם כתוצאה מקרישת הדם עליהם.

המטפל חייב להיות מקצועי ולהקרין בדיוק על האזור הנגוע, הקרנה לא מדוייקת יוצרת בעיה חדשה המכונה ״טחורים פקוקים״. עקב זאת, זרימת הדם בטחורים תואט אך אספקת החמצן תמשיך ולכן לא כל הרקמות ימותו והתהליך יאבד מיעילותו.

כתוצאה מטיפול לקוי ולא מקצועי, חלק מהרקמות שמתו יתחילו לייצר רעלים שיגיעו לרקמות אחרות ותהיה תגובה דלקתית בגוף. אם מזניחים ולא מטפלים בזמן הרעלים יגיעו למחזור הדם ועלול להיווצר נמק. לעומת זאת, מוות מהיר של הטחורים בהקרנה נכונה, תגרום לרקמות ולרעלים להישאר בתוך הטחורים והתהליך יהפוך להיות מהיר והגוף יפטר מהבעיה לגמרי.


איך זה מרגיש?

טיפול טחורים בקרישה אינו גורם לאי נוחות ובניגוד לטיפולים מייצבים אחרים אין צורך בהרדמה כל שהיא. למעשה, מה שמרגיש המטופל במהלך הטיפול בקרישה הוא תחושת חום זמנית, אמנם היא גורמת לאי נוחות מסוימת, אך אין היא כואבת. זמן ההחלמה הוא יחסית קצר, ומטופלים חוזרים לשגרה כבר באותו היום. כמו בכל תהליכים הקשורים לאזור האנאלי, יש להימנע מפעילות הכרוכה בהרמת משאות או מאמץ. באופן כללי התהליך צריך לחזור על עצמו כל 12 עד 14 יום, ויש לטפל רק בגוש טחורים אחד בכל טיפול.


התוצאה שתתקבל

תוצאות הטיפול הן מרשימות בעיקר כאשר מטפלים בטחורים פנימיים קטנים ובינוניים. לאחר שנפטרתם מהטחורים חשוב לשנות הרגלי תזונה, לשלב פעילות גופנית מתונה ולהפסיק ״ללחוץ״ כאשר יושבים בשרותים, אם תקפידו לשמור על הכללים הללו הסימפטומים לא יחזרו.

דימום קל מפי הטבעת עלול להופיע לתקופת זמן של 10 ימים או עד שהטחורים ינשרו. יתכן כי תסבלו מכאבים מסויימים באזור, ניתן להקל על הכאב באמצעות תרופות לשיכוך כאבים כמו טילנול שמפחיתה אי נוחות. יש להתייעץ עם הרופא לפני שימוש בתרופות המכילות סטרואידים נגד דלקות או אספירין, בגלל סיכון מדימום שעלול לגרום לתופעת לוואי משנית. בדרך כלל הרופאים ממליצים גם על מרככי צואה לאחר הטיפול באינפרה אדום וזאת כדי לסייע לתנועת המעיים וכדי למנוע מאמץ ביציאות.


יתרונות וחסרות בהליך

לכל הליך ישנם יתרונות וחסרונות כאשר החיסרון הבולט של השיטה הוא שישנם מעט רופאים מיומנים ומקצועיים אשר מסוגלים לבצע את הטיפול במקצועיות. בנוסף, בחלק מהמקרים תידרשו לטיפולי המשך לאחר כשנה, וגם התוצאות לטווח הארוך אינן טובות בהשוואה לטיפול בסקלרותרפיה למשל שנחשב לטיפול היעיל לטחורים. יתרונות הטיפול הם רבים וכוללים הליך קצר בלבד וכן גם זמן ההחלמה מהיר. אפשר לבצע את הטיפול במרפאה, אין הגבלה במספר הטחורים שניתן לטפל בהם במהלך טיפול אחד וכמו כן ההליך אינו כואב ביחס לרוב סוגי הטיפולים המוצעים לטחורים.


אודות מחבר ומתרגמת המאמר

המאמר תורגם מסקירה שנכתבה ע״י דוקטור מארק אוון גילדר מניו יורק ארה״ב - חבר באיגוד האמריקאי לניתוחים רקטליים ובעיות במעי הגס ונערך והותאם לשפה העברית ע״י קנטור סבטלנה - א. חדר ניתוח מספר רישיון 159709 בעלת וותק וניסיון רב במחלקות לכירורגיה קולו-רקטלית בהן מבוצעים בין היתר טיפולים שמרניים ו/או ניתוחיים במחלות באזור פי הטבעת כולל טיפולים מתקדמים להעלמת טחורים ברמות חומרה שונות, פיסטולות וטיפולים חדשניים לאיחוי פיסורה (סדק בפי הטבעת). הבהרה חשובה - כל האמור במאמר זה הוא בכפוף לתנאי השימוש בפורטל. תאריך עדכון אחרון: 29/03/2019